AFAD Meslek Yüksekokulu Öğrencilerine Konferans Verdi

Bingöl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Bingöl Üniversitesi Meslek Yüksekokulları Öğrencilerine  “Temel Afet Bilinci” semineri verdi.

Meslek Yüksekokulları konferans salonunda  Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu ve Afad işbirliğinde düzenlenen seminere Bingöl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin,  akademisyenler, arama kurtarma teknisyenleri ve öğrenciler katıldı. Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Emin Boğatekin, Bingöl’ün deprem kuşağında yer almasından dolayı riskli bir bölge olduğunu belirterek, “1-7 Mart Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu işbirliğiyle Meslek Yüksekokulları  öğrencilere afet bilinçlendirme konferansı verildi. Bunun amacı daha çok özellikle öğrencilerimizin afet anında bilgi sahibi olmaları, nasıl davranacakları, olası bir afet anında nasıl hareket etmeleri gerektiği hususunda sağlıklı ve teknik bir bilgiye sahip olmalarını istedik. Bu kapsamda da eğitimlerimiz sadece Bingöl Üniversitesi’nde değil Bingöl’ün diğer kamu kuruluşlarında belli aralıklarla devam ediyor” dedi.

Deprem Gerçeği Her Zaman Aklımızın Bir Ucunda Olmalı

AFAD tarafından hazırlanan konferansı değerlendiren Süheyla Mete, “Hepinizin malumu, ilimiz dünyanın deprem tehlikesi en fazla olan yerlerinden biri. Bu gerçeği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerektiğinin farkında olmalıyız. Sadece aklımızda kalması değil, bu mutlak gerçekle beraber yaşamak ve ondan da önemlisi, bu gerçeğe hazırlıklı olmaktır. Okulda, evde, işte, yolda, uykuda kısacası her zaman, her yerde aklımızın bir köşesinde tutacağımız bu gerçekle yüzleşmeden önce yapmamız gereken çok şey var” sözleri ile özellikle depreme hazırlıklı olmanın önemine vurgu yaptı.