Mobilya ve Dekorasyon Programı

T.C.

BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ

TEKNİK BİLİMLER MESLEK YÜKSEKOKULU

MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

MOBİLYA VE DEKORASYON PROGRAMI

 

<<PROGRAM HAKKINDA>>

Vizyon: Mobilya ve Dekorasyon programı alanında, teorik ve uygulama olarak kendini geliştirmiş, nitelikli, alanında uzman, yeni fikirler üretebilen ve fark yaratan teknik elemanlar yetiştirmektir.

Misyon: Mobilya ve Dekorasyon programı uzman akademik personeli ile en yeni güncel bilgileri öğrencilerine aktaran, değişen ve gelişen sektörel yapı ile uyum içerisinde çalışan, kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden çağın beklentilerinin karşılamayı amaçlamaktadır. 

Program Çıktıları

 1. Teknik ve Mesleki resimleri okuyabilmek, el ile bilgisayar destekli çizim ve tasarım yeteneği kazanmak
 2. Mobilya imalatında temel işlemleri yapabilme yeteneğine sahip olmak.
 3. CAD-CAM programları ile tasarım, modelleme, simülasyon ve üretim ile ilgili işlemleri yapabilmek.
 4. CNC makineleri kullanmak, program oluşturmak ve CNC makinelerde imalat ve üretim yapabilme yeteneği kazanabilmek.
 5. Malzemeyi tanıma, malzemelerin üretim yöntemlerini bilme, malzemeleri ayırt edebilme ve malzemeleri uygulayabilme yeteneğine sahip olmak.
 6. Ölçme, kontrol alet ve takımları bilmek, bunları kullanabilme yeteneğine sahip olmak ve kalite kontrol birimlerinde imalat esasında ve sonrasında imalat sürecine katkıda bulunabilmek.
 7. Mobilya imalatında kullanılan makine ve teçhizat için gerekli olan basınçlı hava, hidrolik-pnomatik tanıma, çalıma prensibini bilmek, periyodik bakım ve onarım yapabilme yeteneğine sahip olmak.
 8. Mobilya ve Dekorasyon işlerinin tasarımında, üretiminde, imalatında kullanılan ana, yardımcı ve tamamlayıcı olarak kullanılan ürünlerin kullanılacak ortama uygunluğu, ortam şartları göz önünde bulundurularak, malzeme üzerinde oluşacak olumsuzlukları önceden tahmin ederek gerekli uygulamaları yapmak ve uygulayabilmek.
 9. Çalışma hayatında iş sağlığı ve iş güvenliğinin önemi bilincine sahip olmak, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara her zaman uymak çalıştığı tezgah-sistem-birim ile ilgili risk analizleri yapabilme, acil durumlarda yapılacakları ve ilk yardım uygulamaları bilmek ve gerektiğinde yapabilme yeteneğine sahip olmak.
 10. Seri imalat yöntemlerini bilmek, seri imalatta kullanılan makineleri kullanabilme, özellikle seri imalat için aparatları ve yardımcı elemanları tasarlayabilme ve yapabilme becerisine sahip olmak.
 11. İşletme yönetiminin işlevlerini yerine getirebilmek, üretim sürecine yönelebilme, basit matematiksel işlemler ile maliyet-gelir-gider hesapları yapabilme yeteneğine sahip olmak.
 12. Çalıştığı işletme ve birimde her kademede çalışanlar ile iletişim kurabilmek, mesleki, toplumsal etik değerlere ve gerekli araştırmaları teknolojik imkanları kullanarak yapma yeteneğine sahip olmak, takım çalışması içerisinde yer alabilmek ve gerektiğinde bireysel sorumluluklar alabilmek.

 

<<PROGRAM BİLGİLERİ>>

 

Tarihçe

Bingöl Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokuluna bağlı olarak 2019 yılında kurulmuştur. Bölümün akademik kadrosunda 2 Öğretim Görevlisi bulunmaktadır.

Kazanılan Derece

Mobilya ve Dekorasyon programı öğrencileri, derslerini başarıyla tamamladıktan ve diğer koşulları yerine getirdikten sonra ön lisans diploması almaya hak kazanırlar. Bu program mezunları “Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri” ünvanı alırlar.

Kabul Koşulları

Lise mezunu olmak ve ÖSYM tarafında yapılan TYT (Temel Yeterlilik Testi) sonucunda yerleşmiş olmak.

Üst Kademeye Geçiş

Programdan mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavından (DGS) yeterli puan alması durumunda bir lisans derecesine sahip olma şansına sahip olabilirler.

Lisans Dereceleri;

 • Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği
 • Endüstri Tasarımı
 • Endüstri Ürünleri Tasarımı
 • Endüstriyel Tasarım
 • İç Mimarlık
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • İmalat Mühendisliği
 • Orman Endüstri Mühendisliği
 • Orman Mühendisliği

Mezuniyet Koşulları

Bir öğrencinin programı tamamlaması için toplam 120 AKTS zorunlu ve seçmeli derslerini başarı ile tamamlamalı ve genel not ortalamasının 100 üzerinde en az 60 olması gerekmektedir. Bu programda 30 iş günü endüstriye dayalı staj yapılması gerekmektedir.

İstihdam Olanakları

Mobilya ve Dekorasyon programından mezun olanlar; Mobilya İmalatı ve Üretimi yapılan işletmelerde AR-GE, ÜR-GE, Tasarım, İmalat ve Pazarlama, Mamül, Yarı Mamül ve Hammadde üretimi yapılan departmanlarda teknik ara eleman – tekniker olarak istihdam edilmektedirler.

Ölçme ve Değerlendirme

Yarıyıl/yıl içi sınavları ve derse bağlı diğer çalışmalar ile yarıyıl/yıl sonu sınavı puanları 100 üzerinden verilir. Yarıyıl/yıl içi çalışmaların ders notuna etkisi %40, yarıyıl/yıl sonu veya bütünleme sınavının etkisi ise %60 ağırlığında olur.